موسسه اندیشه ملل

موسسه اندیشه ملل

پژوهش

 

حوزه های پژوهشی مؤسسه اندیشه ملل

1- قرآن :  کتابی است که همه باید با آن انس بگیریم ولازمه آن خواندن، فهمیدن و عمل کردن به آن است لذا  کتاب آموزش حروف الفبای قرآنی – آموزش مفاهیم ج 1و2 و سه جلد کتابهای ترجمه و مفاهیم استاد محدث و همکاران و فهم زبان قرآن بر محور سوره ها و هرروز با قرآن به همین منظور پیشنهاد می گردد.

2-نهج البلاغه: چقدر جامعه بشری با قرآن ناطق و بزرگ مرد تاریخ انسانیت، در گفتار و کردار آشنا است.  بدین منظور کتاب آموزه های نهج البلاغه، تدوین دفتر نشر معارف نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و کتاب در محضر خورشید مرکز نشر هاجر وابسته به مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران و سیری در نهج البلاغه استاد مرتضی مطهری و درسنامه نهج البلاغه استاد علیقلی و همکاران برای این منظور پیشنهاد میگردد.

3- عقاید: لازمه زندگی همراه باسعادت در دنیا و آخرت شناخت و معرفت است لذا جزوه ی شناخت، کتاب اسلام شناسی برگرفته از آثار علامه طباطبایی و علامه عسگری و کتاب های عقاید مرحوم آیت الله موسوی لاری و جمعی از اندیشمندان در سایت قرار داده شده است.
4- احکام : تعدادی از احکام مبتلی به و مورد نیاز مشخص شده است که امید است عمل به آن مجری باشد .
5- ادعیه: نیاز انس و ارتباط با خداوند نیاز فطری انسان است و ائمه معصومین علیه السلام بهترین جملات را برای این منظور در نظر گرفته اند که اگر همراه با خواندن و فهم آن نیز باشد باعث تقرب و رشد انسان می گردد لذا کتاب قرآن صاعد و صحیفه سجادیه در نظر گرفته شده است.
6- اخلاق: رسول اکرم (ص) می فرماید: من برای تزکیه و تکمیل اخلاق مبعوث شده ام پس برای پیروی بر ما لازم است مطالب اخلاقی را بدانیم و سپس عمل نماییم بدین منظور کتاب اخلاق حوزه و نامه های اخلاقی و جزوات اخلاقی آماده شده است.
7- خانواده: خداوند متعال برای سعادت و ابقاء بشراز جنس خودش زوج خلق نموده تا در کنار یکدیگر به آرامش، مودت، رحمت برسند و از طرفی تهاجم شیطان به بنیان خانواده است لذا کتاب ها و جزوات زیر آماده شده است تا با آگاهی بتوان در جهت ایجاد تحکیم خانواده قدم موثری برداشته شود.
8-کودک: سعادت جامعه درتربیت درست کودکان آن جامعه تحقق می پذیرد لذا جزوات و کتابهای مناسب تهیه شده است.
9- تاریخ و مهدویت: اما م علی (ع) فرمودند :من آنگونه با تاریخ بودم که از شکست ها و پیروزی های آنان عبرت و پند گرفتم لذا کتابهای علامه عسگری بنام اسلام در مسیر تاریخ تدوین گردیده همچنین نقش ائمه در احیاء دین (خلاصه کتاب مرحوم علامه عسگری) و نقش انتظار و مهدویت تهیه شده است .
10-مدرسه داری : ضرورت احداث و اداره مدرسه نمونه و اسلامی بر کسی پوشیده نیست لذا براساس نظام نامه آموزشی و پرورشی و تجارب مدارس موفق مطالبی جمع آوری گردیده است .
11- مدیریت مسجد: مسجد سنگر اسلام است که اگر درست مدیریت شود نقش بزرگی را ایفا ء می نماید لذا مطالبی برای مدیریت جمع آوری گردیده است .
12-مدیریت الهی : رسول خدا (ص) فرمودند: من  از فقر بره امتم ترس ندارم بلکه ترس من از سوء تدبیر است. لذا برای تحقق مدیریت اسلامی و عرصه هایی که مدیر باید کار نماید جزواتی در حال ارائه می باشد.
13- زبان فارسی: نقش زبان فارسی بخصوص برای خارجیان  و فرزندان ایرانیان خارج ازکشور ضروری است لذا کتابهای آموزشی شناسایی و ارائه گردیده است.
14- اقتصاد: در جهت تحقق اقتصاد اسلامی و ایجاد اشتغال مطالبی ارائه میگردد.
15-سیاست: جزوات درجهت آشنایی با سیاست داخلی و بین الملل ارائه میگردد.
16- شناخت نقش رسانه و بکارگیری آن :جزوات  ارائه می گردد.