موسسه اندیشه ملل

موسسه اندیشه ملل

کتاب امداد های غیبی در زندگی بشر شهید مطهری

 

 

 

 

امداد های غیبی در زندگی بشر

 

قبل از آنکه وارد صحبت شوم این عید سعید را که روز مبعث خاتم الانبیاء است، روز توحید است و به همین جهت روز آزادی بشر است، روز رستاخیز جهان انسانی است، روز عقل و علم است، به همه حضّار محترم تبریک عرض می‏کنم.

عرض کردم که روز توحید و روز آزادی است. آری، بدون شک اسلام منادی توحید در جهان است. فریاد «لا اله الّا اللّه» را، فریاد اینکه جز خدا چیز دیگری شایسته پرستش و عبادت، خضوع و کرنش نیست و بشر جز در پیشگاه حق در پیشگاه هیچ موجودی اعمّ از مجرّد و مادّی نباید خضوع نماید، این فریاد را اسلام بر آورد:

… تَعالَوْا الی‏ کلِمَةٍ سَواءٍ بَینَنا وَ بَینَکمْ أنْ لا نَعْبُدَ إلَّا اللَّهَ وَ لا نُشْرِک بِهِ شَیئاً وَ لا یتَّخِذَ بَعْضُنا بَعْضاً ارْباباً مِنْ دونِ اللَّهِ‏ «1».

______________________________
(1). آل عمران/ 64.

 

17

این آیه همان آیه‏ای است که رسول اکرم به عنوان بخشنامه به نام سران جهان آن روز فرستاد.

روز عقل و علم است. راستی آیا عجیب نیست مردی امّی و درس‏نخوانده و در سرزمین امّیت، برای اوّلین بار که مبعوث می‏شود و انقلاب روحی و معنوی پیدا می‏کند، انقلابی که اتّصال به غیب و ملکوت جهان دارد؛ با این جمله‏ها با بشریت مواجه می‏شود:

اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّک الَّذی خَلَقَ.

قرائت کن به نام پروردگارت که آفرید.

خَلَقَ الانْسانَ مِنْ عَلَقٍ.

انسان را از خون بسته (یا حیوانی زالو شکل) آفرید.

اقْرَأْ وَ رَبُّک الاکرَمُ.

بخوان که پروردگار تو از همه کریم‏تر است.

الَّذی عَلَّمَ بِالْقَلَمِ‏ «1».

آنکه قلم به دست بشر داد، خواندن آموخت، نوشتن آموخت، علم آموخت و فکر داد.»

نویسنده کتاب محمّد پیغمبری که از نو باید شناخت در کتاب خود می‏گوید: من واقعاً به همه مسلمانان جهان تبریک می‏گویم که پیغمبر آنها با اینکه در سرزمین امّیت مبعوث شد سخن خود را با علم و سواد و معلومات و دفتر و کتاب و قلم شروع کرد.

______________________________
(1). علق/ 1- 4.

 

18